Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej wybierane rozwiązanie na etapie prac wykończeniowych domu. Wybór podyktowany jest wieloma czynnikami. Przede wszystkim takie ogrzewanie pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni, znacznie podnosi komfort użytkowania, a także ma pozytywny wpływ pod względem ekonomicznym i prośrodowiskowym. Nic więc dziwnego, że stanowi ważny element wyposażenia zabudowy energooszczędnej, czego przykładem są m.in. nasze ekologiczne domy pod Wrocławiem.
Ogrzewanie podłogowe to system rurek o kilkunastomilimetrowej średnicy, które zalewane są w betonowej podłodze. Układa się je na warstwie izolacyjnej wykonanej ze styropianu lub pianki poliuretanowej. Przez rury płynie czynnik grzewczy – najczęściej jest to woda lub płyn niskokrzepnący. Czynnik dystrybuowany jest w temperaturze 25-55 stopni Celsjusza prosto do rozdzielaczy, a następnie do poszczególnych systemów grzewczych. Podłoga co prawda dłużej się nagrzewa, ale również bardzo powoli się wychładza. Wyższa temperatura emitowana spod podłogi może ogrzać całe pomieszczenie i znacznie podnosi komfort cieplny.
Aby proces był efektywny i ekonomiczny, używa się sterowników do ogrzewania podłogowego. Dzięki nim można uzyskać taką samą temperaturę w każdym pomieszczeniu oraz kontrolować jej poziom.
Zalety podłogówek
Wspomnieliśmy o czynnikach ekonomicznych i ekologicznych, ale ogrzewanie podłogowe wiąże się również z kilkoma innymi korzyściami. Przede wszystkim:
- jest to dobre rozwiązanie dla alergików, gdyż generuje mniejszą ilość alergenów w powietrzu,
- jest wydajne niezależnie od materiału użytego do pokrycia podłoga. Nie ma znaczenia, czy jest to wykładzina lub panele,
- nie wymaga instalacji grzejników, które nie zawsze cechują się walorami estetycznymi,
- zapewnia większą wilgotność powietrza,
- równomiernie rozprowadza ciepło po całym pomieszczeniu.