Dom jednorodzinny to marzenie wielu Polaków. Nic dziwnego, w końcu to idealne warunki do cieszenia się większą swobodą i przestrzenią, w porównaniu do mieszkania w bloku, zwłaszcza jeśli dom jest zlokalizowany na nowoczesnym, podmiejskim osiedlu, czego przykładem są nasze nieruchomości na sprzedaż pod Wrocławiem. Większość osób rozważających zakup domu zastanawia się, czy będzie on tani w utrzymaniu. Nie ma tu jednej konkretnej odpowiedzi, są jednak pewne czynniki mające duży wpływ na koszty eksploatacyjne.
Przede wszystkim jest to:
- metraż domu, a także wielkość działki – ich rozmiar ma wpływ na wysokość podatku zarówno gruntowego, jak i od nieruchomości,
- liczba stałych mieszkańców – rzutuje na wysokość opłat za wywóz śmieci oraz zużycie prądu, wody i gazu,
- technologia, według której został zbudowany dom – ekologiczne rozwiązania oraz energooszczędne komponenty budynku mogą korzystnie wpływać na wysokość rachunków,
- stan budynku – jeśli jest z rynku wtórnego, może wymagać remontu generującego dodatkowe koszty,
- sprzęt RTV i AGD – liczba urządzeń oraz technologia ich produkcji może mieć związek ze stopniem zużycia prądu.
Ogrzewanie i prace konserwacyjne. Na to zwróć uwagę
Warto wiedzieć, że na utrzymanie domu duży wpływ mają również koszty związanie z ogrzewaniem oraz dodatkowymi pracami konserwacyjnymi i remontowymi. W tym pierwszym przypadku nie chodzi tylko o powierzchnię budynku, ale także o typ pieca i rodzaj paliwa. Uważa się na przykład, że kotły na pellet są bardzo wydajne, mimo że jest to kosztowna inwestycja. Powinna się jednak relatywnie szybko zwrócić, a sam pellet pochodzący z odnawialnych źródeł jest nie tylko ekonomiczny, ale wpływa też korzystnie na środowisko.
Właściciel domu jednorodzinnego ponosi także inne koszty. Powinien m.in. samodzielnie zorganizować naprawę dachu, rynien lub ogrodzenia. W przypadku mieszkania w bloku tego typu usługi wykonywane są w ramach funduszu remontowego.