Wybór obiektu mieszkalnego często uwarunkowany jest nie tylko dysponowanymi środkami finansowymi lub zdolnością kredytową, ale również jego funkcjonalnością. Dla jednych najlepszym rozwiązaniem będzie mieszkanie w bloku, dla innych dom jednorodzinny, szeregówka lub zabudowa bliźniacza. Ta ostatnia opcja cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym świadczą coraz częściej powstające osiedla z tego typu budownictwem. Dobrym przykładem są nasze domy bliźniaki pod Wrocławiem. Deweloper odpowiedzialny za inwestycję zadbał tu zarówno o komfort mieszkańców, jak i walory estetyczne budynków, które stanowią kompromis pomiędzy domem jednorodzinnym i szeregówką.
Zabudowa bliźniacza różni się od szeregowej przede wszystkim budową. Pierwszą cechą charakterystyczną jest to, że składa się jedynie z dwóch segmentów, w przeciwieństwie do budynku szeregowego, w skład którego wchodzi co najmniej kilka połączonych ze sobą budynków. Bliźniak, najkrócej mówiąc, to dwa niezależne obiekty mieszkaniowe połączone ze sobą jedną wspólną ścianą, stanowiące w ten sposób jednolitą i symetryczną bryłę. Jeśli segmentów jest więcej niż dwa, nie można już takiego budynku uznać za zabudowę bliźniaczą.
Warto mieć na uwadze, że zabudowa bliźniacza w przeciwieństwie do szeregowej jest bardziej praktycznym rozwiązaniem w przypadku ograniczeń wynikających z niedużej powierzchni terenu. Wystarczy minimum kilkanaście metrów szerokości, aby mieć już warunki zbliżone do domu jednorodzinnego. Co więcej, w bliźniaku można cieszyć się większą swobodą i prywatnością, ponieważ dom sąsiada mieści się tylko z jednej strony, czego nie można powiedzieć o środkowych segmentach mieszkalnych w szeregówce.
Inna różnica pomiędzy jednym a drugim typem domu jest taka, że przy zabudowie bliźniaczej ma się więcej możliwości zagospodarowania przestrzeni również obok budynku.