Zanim podejmiemy decyzję dotyczącą zakupu domu, warto wcześniej dokładnie przekalkulować koszty jego utrzymania. Jest wiele czynników, które wpływają na opłaty związanie z korzystaniem z nieruchomości. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
Największym wydatkiem związanym z posiadaniem domu jest cena samej nieruchomości, którą nabywca zobowiązany jest zapłacić. Warto dokładnie przeanalizować swoje finanse lub możliwości kredytowe i oszacować, ile możemy przeznaczyć na tę inwestycję. Czynnik ten będzie wpływał na nasze codzienne wydatki w dłuższej perspektywie czasowej.
Cena nieruchomości często uzależniona jest od lokalizacji. Mieszkanie w centrum miasta lub w prestiżowej dzielnicy to znacznie większy koszt niż zamieszkanie na uboczu lub na przedmieściach. Jednak wybierając tańszą lokalizację, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami dojazdów czy większą ilością czasu spędzanego w drodze do pracy, czy szkoły.
Jeśli decydujesz się na zakup od dewelopera i interesują Cię np. nowe nieruchomości w Oleśnicy, to ten czynnik nie powinien Cię dotyczyć przez wiele lat, szczególnie w przypadku gdy dom ma standard wykończenia pod klucz. Co, jeśli jednak zamierzasz kupić nieruchomość z rynku wtórnego? Konserwacja i remonty to w perspektywie czasowej nieuniknione koszty związane z posiadaniem nieruchomości z drugiego obiegu i z pewnością będą generować dodatkowe koszty.
Do istotnych czynników zalicza się też powierzchnia nieruchomości – im większa, tym więcej miejsca do ogrzewania i sprzątania. Na koszty wpływa również liczba mieszkańców oraz ogólne stawki opłat m.in. za energię, gaz i wodę.
Warto mieć na uwadze, że nowoczesne technologie, takie jak systemy ogrzewania alternatywnego (np. pompy ciepła), oświetlenie LED, kolektory słoneczne mogą wpłynąć na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Nie jest to tania inwestycja, jednak szybko powinna się zwrócić.