Każdy, kto chociaż raz przeglądał oferty budowlane, z pewnością spotkał się z takim określeniem, jak stan deweloperski i zapewne zastanawiał się, co ta definicja dokładnie znaczy. Ciężko jest jednak w tej kwestii uzyskać jednoznaczną odpowiedź, gdyż jest to określenie bardziej umowne i nie do końca sprecyzowane. Daje ono jednak inwestorowi wyraźną informację, że kupując tę nieruchomość, nie otrzyma w pełni wykończonego obiektu, w przeciwieństwie do np. domów energooszczędnych pod klucz pod Wrocławiem, których budowę zrealizowaliśmy.
Informacja na temat stanu wykończenia domu powinna być szczegółowo udokumentowana w umowie kupna. Przyjęło się, że standardowy dom w stanie deweloperskim może mieć:
Korzystanie z takiego rozwiązania w zależności od indywidualnych oczekiwań klienta, niesie za sobą kilka korzyści. Przede wszystkim jest to cena – niekiedy niższa o kilkadziesiąt tysięcy w porównaniu do domu w pełni wykończonego. Jest to dobra opcja dla osób, które chciałyby wykończyć dom na własną rękę i według swoich pomysłów/projektów. Teoretycznie samodzielne wykończenie powinno być też tańsze, jednak w praktyce bywa różnie, zwłaszcza w dobie dynamicznych i często nieprzewidzianych podwyżek cen materiałów budowlanych.
Często oferta z zakresu stanu deweloperskiego jest rozszerzona o dodatkowe ustalenia i może też gwarantować m.in.